İskele
slogan
slogan2

Bize Ulaşın: (0392) 444 21 22

https://www.facebook.com/iskele.belediye

  • Haravdi Sahil Düzenleme ve Kıyı Peyzaj Projesi

    iskele

    Yeşilin maviyle bütünleştiği, turizmin gözbebeği bir kıyı şeridi olan İskele'nin Haravdi bölgesinde, yerli halkın ve turistlerin denizle buluşacağı, insanların hoşça vakit geçireceği bir alan yaratıyoruz.

    proje-fotograflari

Projeler  • Anasayfa
  • Sanat & Spor
  • Halk Dansları Topluluğu

İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu

halk-danslari

KKTC İSKELE BELEDİYESİ HALK DANSLARI TOPLULUĞU

        Yeryüzünün değişik topluluklarını tanımak için, kültürlerine bakmak lazım. Her kültürün değişik bir yaşamı ifade ettiğini, yansıttığını, her ulusun kendisine özgü bir coğrafyaya, ayrı bir dile, hatta dine sahip olduğunu görüyoruz. Örf, adet, gelenek ve görenekleriyle birbirinden farklı olan bu toplulukların bir noktada birleştiklerini görüyoruz..

“SEVGİ, DOSTLUK VE BARIŞ”

        İşte farklı toplumların, ulusların ortak dili de bu değil midir?

        Kıbrıs Türk kültürü dili, dini, sanatı, gelenek-görenek, örf-adetleriyle kısacası folklörü ile uçsuz bucaksız bir kaynaktır, geçmişten geleceğe…

        Duygu, düşünce ve ilkelerimizle bizi diğer milletlerden ayıran kültürümüzün özüne sadık kalarak, başka toplumların kültürleriyle ilişkiler içinde bulunmak, onlardan bazı değerleri alırken, onlara da bazı değerler vermek istiyoruz. Amacımız geçmişi bugünün değer yargıları içinde yaşatabilmek. Kültürümüzü, misafirperverliğimizi, geleneklerimizi, göreneklerimizi, müziğimizle, yöreselliğe bağlı kalarak sergilemek ve en iyiyi bulmak. Alışılmışın dışında yepyeni ürünler sunabilmek hedefindeyiz.

        Şubat 1987 yılında kurulan ve bu yıl 34.şeref yılını dolduran İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, disiplinli ve özverili çalışmaları ile kendini kanıtlamış, İskele Belediyesi ve halkının destek ve yardımları ile İskele gençliğine sahip çıkmıştır.

        Temel amacı, Atatürk İlkeleri’ne bağlı Kıbrıs Türk’ü yetiştirmek olan topluluğumuz; küçükler, yıldızlar ve büyükler olmak üzere üç kategoride 300 kişilik dansçı ve 10 kişilik müzisyenle çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

        Topluluğumuz çeşitli Rum ambargosu ve politik engellemelerine rağmen KKTC’yi 90 kez Uluslararası festival ve yarışmalarda temsil etmiş; 25 Uluslararası BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ,1 uluslararası 2. Ve 3. Lük ödülü, 2 DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜ,3 DÜNYA BİRİNCİLİĞİ ve 11 Uluslararası ÖZEL ÖDÜL ve SAMTAY VAKFI ÖZEL ÖDÜLÜ kazanarak İskelemizin ve KKTC’nin gurur kaynağı olmuştur.

        Topluluğumuz katıldığı Uluslararası Halk Dansları Frstivalleri’nde yalnızca Kıbrıs Türk Halk Danslarını tanıtmakla kalmıyor; düzenlediği Kıbrıs Türk Gecelerinde ülkemizin tarihi ve turistik yerlerini, yemeklerimizi ve içkilerimizi de yabancı konuklara ikram ederek tanıtmaktadır..

        Festivallerde diğer ülke toplulukları ile kültür ve sevgi bağları kurmak, savaşların olmadığı, insanların öldürülmediği bir dünyanın temellerini atmak; en önemlisi Rum ambargosunu aşıp ülkemizi yabancılara tanıtmak ve haklı davamızı onlara anlatmak istiyoruz.

        Halk Dansları coşkusunun içimizde yarattığı en derin sevgi ve saygı ile hepinizi kucaklarız.

  

Fotoğraf Galerisi

Telif Hakkı © 2024 İskele Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.

gorunum tasarim

oneri

abone paneli